2 C
Tuzla
07.11.2024.

Građani Tuzle zbog prigušenja vodovodnog sistema, više kupuju flaširanu vodu

Od kako je u Tuzli prisutno prigušenja vodovodnog sistema, mnogi građani prinuđeni su da kupuju flaširanu vodu. Dok je jednima to stalna navika, drugi se plaše da prekidi u vodosnabdijevanju mogu uticati na kvalitet gradske vode, zbog čega posežu za kupovnom. Da li je voda iz česme sigurna za piće i prijeti li nam nestašica flaširane vode?

Penzionerku Amiru Gološ iznenadilo je prigušenje vodovodnog sistema. Kaže da je iz straha da će obustava vodosnabdijevanja dugo potrajati kupila dodatne zalihe flaširane vode.

„Pa prvi dan, iznenadio me nestanak bez najave, kupila sam, ali sada ne. Čekam da dođe voda i onda tada perem, radim, ne uklapam se u jeftinu struju, šta ćemo Bože moj, davno je ovo bilo za očekivat.“ istakla je Amira.

Da je potražnja za flaširanom vodom povećana više nego inače vidi se i po policama marketa i trgovina gdje su police sa vodom prazne ili poluprazne. Dok se sistem ne stabilizuje voda se kupuje, kazali su nam i građani u anketi.

„Da moram, prinuđena sam“
„Kupujem i prije i od kako je redukcija“
„Pa uzimam koliko mi treba“

Problem sa manjkom flaširane vode pogodio je i one sa druge strane kase. Iako su zadovoljni prodajom, trgovci ističu da posljednjih dana često manjka vode u nabavci, a razlog tome nije samo prigušenje sistema, nego i visoke temperature.

„Svaki dan nabavljamo vodu, flaširanu, bučvarice, svaki dan. Više se prodaje flaširana i zbog nedostatka i zbog kvaliteta vode koja dođe“ kazala je trgovkinja Taiba Maketić.

Još jedan od razloga velike potražnje za flaširanom vodom je i strah građana da česti prekidi u vodosnabdijevanju mogu uticati na kvalitet vode, a dešava se da voda nakon dolaska ponekad bude mutna pa neki, izbjegavaju njenu konzumaciju. Iz Vodovoda su objasnili zašto se to dešava, te uvjeravaju korisnike da je voda sigurna za piće.

„U nadi da i onaj dio da kažem minimalne visine odnosno količine vode koje možemo dati gradu, želimo da i to transportujemo, i nekada u tom trenutku se mala količina vode zamuti, ali praktično je ta voda za piće. Hemijski, fiziološki, biološki ispravna pošto imamo svoju labaratoriju i to stalno kontrolišemo“ rekao je tehnički direktor JKP Vodovod i kanalizacija Tuzla Vekaz Karić.

Do potpunog oporavka vodovodnog sistema u Tuzli, nadležni savjetuju umjereno korištenje vode.

Vezane vijesti

TUZLA