Nakon što Tuzla od 2006. godine nije imala redukcije vode, situacija se u posljednjih otprilike mjesec dana znatno promijenila. Do redukcije još nije došlo, ali do prigušivanja sistema, odnosno obustave vodosnabdijevanja u noćnim satima u većini dijelova grada, jeste. Tuzlaci su se u ovom problemu našli zbog suše, ali i enormnog povećanja potrošnje vode.
„Nama danas u sistemu treba preko 520 sekundnih litara za normalni sistem vodosnabdijevanja. Mi sad sa naših izvorišta Toplice, Sprečkog polja, bunara, imamo dvije trećine te vode, 75 posto kapaciteta imamo. Nama fali taj dio vode kojeg ćemo obezbijediti iz interventnog postrojenja, a to je Fabrika vode Cerik“, kazao je Vekaz Karić, tehnički direktor u JKP Vodovod i kanalizacija Tuzla.
Međutim, još jedan problem je nastao jučer i to upravo u Fabrici vode Cerik. Došlo je do kvara zbog čega su gotovo svi dijelovi Tuzle ostali bez vode.
„Da bismo mi pospješili hemijske reakcije tretiranih elemenata u sirovoj vodi, mi smo ugradili generatore ozona koji će u svakom trenutku odgovoriti kvaliteti odnosno nekvaliteti vode. Ti generatori imaju problem koji mi nismo dokučili“, dodao je Karić.
Nakon što kvar bude riješen, ne očekuje se da će doći do potpune normalizacije vodosnabdijevanja jer su izvorišta sa kojeg Tuzla crpi vodu u stalnom opadanju. Zbog toga je od početka augusta na snazi noćna obustava vodosnabdijevanja u pojedinim dijelovima Tuzle, jer to nije izvodivo u svim naseljima, a Karić pojašnjava i zašto.
„Šta se dešava, najveći problem je tehničke prirode, odnosno ispuštanje i upuštanje vode u sistem je dešavanje hidrauličkih udara, cjevovodi su stari, oni pucaju i mi time ništa ne dobijamo“, rekao je Vekaz Karić, tehnički direktor u JKP Vodovod i kanalizacija Tuzla.
Da bi se stanje popravilo, Karić ističe da je potrebno da kiša pada najmanje tri do četiri dana uzastopno, a i ako do toga dođe, bit će potrebno više dana da se sva ta voda očisti od mulja i bude potpuno fiziološki ispravna.