Koliko su bazeni sigurni za kupanja?

Naša zemlja ove sedmice je ušla u još jedan toplotni val, a temperature u pojedinim gradovima prelaze 40 stepeni. Građani spas od vrelina pronalaze na kupalištima, a budući da se Tuzla ne može pohvaliti velikim rijekama, Tuzlaci se rashlađuju u jezerima ili bazenima u okolnim općinama ili gradovima. Stručnjaci upozoravaju da kupanje u stajaćim vodama nosi određene zdravstvene kritike.

Toplotni val koji je pogodio Bosnu i Hercegovinu mnogi građani nastoje prebroditi posjetom bazenima i kupalištima, zbog čega sva takva mjesta ovih dana bilježe velike gužve. Međutim, tokom ljetnih dana kada je povećan broj kupača, zdravstvena ispravnost vode može biti upitna.

„Poseban rizik jesu i stajaće vode, površinski kopovi i jezera zbog načina zagrijavanje te vode, to je stajaća voda koja ne protiče. Visoke temperature posebno noći koje se ne spuštaju takvim vodama povećavaju mogućnost razmnožavanje mikroorganizama, pa je rizik kupanja u takvim vodama još veći“ kazala je doc.dr.med.sci. Selma Azabagić, specijalista higijene i zdravstvene ekologije u ZZJZ TK.

Ukoliko se ipak odlučite za kupanje u takvim mjestima važno je obratiti pažnju na nekoliko stvari, a na prvom mjestu je izgled vode koja treba biti bistra i bez mirisa. Lična higijena je od presudnog značaja, te se preporučuje tuširanje prije ulaska i nakon izlaska iz bazena, kao i nošenje papuča i izbjegavanje gutanja vode. Ukoliko primijetite da je voda zamućena ili da ima neugodan miris, kao i da je okolina bazena ili jezera prljava, kupanje se ne preporučuje.

Kupanje u zdravstveno neispravnoj vodi može da stvori rizik za nastanak crijevnih zaraznih bolesti, od različitih mikroorganizama koji su propraćeni prolivom, visokom temperaturom i povraćanjem. Također, mikroorganizmi ulaskom kroz sluznice ili kožu mogu da stvore i infekciju oka u smislu konjunktivitisa kupača te infekcije uha“ dodala je Azabagić.

Upravo zbog toga, Zavod za javno zdravstvo ljeti vrši pojačanu kontrolu kvaliteta kupaćih voda, te do sada nisu zabilježeni slučajevi prisustva opasnih bakterija, virusa ili parazita. Ipak, nadležni preporučuju kupališta sa tekućom vodom, a ukoliko to nije moguće, kupališta u kojima se voda redovno filtrira i sadrži hlor.

Budući da se Tuzla ne može pohvaliti velikim rijekama niti bazenima na otvorenom, panonska jezera najčešći su izbor građana i turista koji borave u našem gradu.

„Jedno pitanje, gdje se radije ljeti kupate, bazeni i jezera ili rijeke?“
„Rijeke“
„Mislim da su dosta bolji uvjeti na jezerima nego na bazenima“
„Pa jezera ovdje normalno, tamo je najljepše“
„Dok sam bio mlađi dok je bilo bazena, obišao sam sve bazene, nisam se nikada plašio nikakve infekcije, nikakvih problema nikada nisam imao, znao sam se napiti te vode“ rekli su turisti i građani Tuzle.

Iako su slučajevi trovanja rijetki, nadležni savjetuju da se građani pridržavaju propisanih pravila na kupalištima, vode računa o higijeni i uživaju u sezoni kupanja.

Vezane vijesti

TUZLA