Početkom druge polovine avgusta sijemo i sadi se blitva, mrkva, peršin luk srebrenac, matovilac, kineski kupus, korabica, endivija, poriluk…
Sijanje povrtnica
Za većinu kultura koje se mogu sijati u ovo doba godine preporuka je da se sjetva obavi u posudama za sjetvu. Ovako osiguravamo visok postotak nicanja sjemena jer imamo kontrolisane uslove koje lako održavamo (zalivamo, zasjenjivanje, kontrolirane temperature..) Za sjetvu je važno upotrijebiti visokokvalitetni supstrat odnosno zemlju koja u sebi ne sadrži sjeme korova i stvara idealan odnos zraka i vode u području korijena. Prilikom sjetve pripazimo na porijeklo i starost sjemena. Najbolje bi bilo nabaviti sjeme provjerenog kvaliteta.
Ako zalivamo svoje presadnice redovno ujutro i naveče, one će se već za nekoliko dana ukorijeniti i nastaviti rast. Pred nama su izrazito vrući i sunčani dani, preporuka je da ih dodatno zaštitimo sa nekoliko suhih grana koje će stvoriti blagu sjenu. Kad presadnica naraste na veličinu par listića presađujemo je na pripremljeno mjesto u vrtu.
Direktno sijanje u povrtnjak
Direktno sijanje u povrtnjak važno je pripremiti taj dio ili cjelinu vrta gdje ćemo sijati. Lagano, površinski prekopamo zemlju i pognojimo organskim gnojivom. Osnova uspjeha u povrtnjaku je organska gnojidba koju kasnije možemo nadopunjavati mineralnom gnojivima ako za to ima potrebe.
Šta se može sijati i saditi?
U drugoj polovini avgusta možemo planirati i kasnoljetnu sjetvu biljaka kojima neće smetati ako ih u septembru i oktobru zahvati malo jesenjih kiša i svježine. To se prije svega odnosi na lisnato povrće kao što su radič, salata, špinat i blitva. Osim njih mogu se posijati peršin, mrkva, endivija, luk, matovilac, poriluk. Zatim, sade se i kupus, kelj, brokula te karfiol. Korovi rastu uprkos žegi i vrućini, a dovoljna im je samo jutarnja rosa da nastave sa rastom. Stoga je važno biljke okopavati kako bi se zemljište prorahlilo i uništili korovi, a biljke treba ogrnuti.