Međunarodni je dan mačaka, poznato koliko ih ima u svijetu

Mačke i njihovi ljubitelji 8. augusta slave svoj dan, posvećen načinima da se udome sve mačke koje su završile na ulici ili u skloništima.

Mačke su uz pse najpopularniji kućni ljubimci na svijetu te su apsolutne zvijezde interneta, na kojem su jedan od najtraženijih pojmova.

IMG 1775

Međunarodni fond za dobrobit životinja je 2002. godine pokrenuo Svjetski dan mačaka s ciljem slavljena mačaka i pronalaska načina da ne završavaju u skloništima ili na ulici.

Prema dosadašnjim istraživanjima, smatra se da u svijetu živi stotine miliona mašaka a poznato je oko 60 pasmina.

U 16. vijeku ljudi su spaljivali žive mačke, skupljali žar i nosili ga kući, vjerujući da to donosi sreću.

MAČKE U RAZLIČITIM RELIGIJAMA

Štovanje mačaka specifična je pojava u staroegipatskoj civilizaciji, no važnost mačke javlja se i u drugim kulturama.

Muslimanska predaja govori o slučaju kad je poslanik Muhammed a.s. pronašao mačku kako spava na njegovoj odjeći: umjesto da je probudi, on je oko nje izrezao rupu, po nekima čitav rukav ogrtača. Ta pripovijest ukazuje na brigu i milostivost prema mačkama ali i čitavom životinjskom svijetu.

IMG 1934 e1723101127388

U drevnim epskim tekstovima Indije, Ramayani i Mahabharati, mačka se pojavljuje već oko 500 pr. KR..

Hinduizam respektira sve životne forme, a naročito je naklonjen mačkama. Očekivalo se da “svaki dobar Hindus tokom života brine barem o jednoj mački”.

Budistički svećenici često su držali mačke u svojim hramovima, prvenstveno kao zaštitu od glodavaca, no također su vjerovali da mačke donose sreću. Postoje mnoge legende o mačkama budističkih svećenika, a danas se vjeruje da neke moderne pasminske mačke potječu od hramskih mačaka.

U drevnoj Kini kao i u mnogim drugim područjima Azije, mačka je bila cijenjena prvenstveno zbog svoje važne uloge u zaštiti hrane i osjetljive industrije svile od glodavaca.

Egipatski svećenici često su držali mačke u hramu kao predstavnike božice. Egipćani su bogove doživljavali kao «višu inteligenciju» koja se može materijalizirati u tijelu.

Vezane vijesti

TUZLA