Kada se ljubav prema umjetnosti usađuje od ranog uzrasta, tek tada razvoj kulture u državi i društvu može doživjeti procvat u smislu kvalitativnog i kvantitativnog napretka. U malim sredinama, gdje su izdvajanja za kulturu izvan centraliziranih ustanova i minorna, veliki je izazov upustiti se u samostalni rad koji će prepoznati zajednica te na taj način pomoći umjetnicima da se izraze u onome što najbolje umiju.
Takav primjer je „Art centar“ Lukavac, udruženje koje egzistira od 2011. godine, a nastalo je kao revolt i potreba mladih umjetnika da djeluju na polju kulture kako bi gradu, koji je onosno baštinio bogatstvo umjetnosti mnogo godina ranije, vratili epitet iste.
Tako je proteklog vikenda u Lukavcu održana izložba dječjih radova, nastalih u školi crtanja i slikanja pod budnim okom i edukacijom profesorice likovne kulture i predsjednice „Art centra“, Indire Jaranović.
Ova lukavačka umjetnica se godinama bori za opstojnost slikarstva, posebno u vremenu kada je likovna umjetnost kao nastavni predmet doživjela svojevrsnu degradaciju. Indiri Jaranović treba čestitati jer je okupila 33 djeteta različite dobi, podijeljena prema uzrastu u tri grupe koji su sačinili ukupno 220 crteža u drugom ciklusu škole u trajanju od dva semestra.
Roditelji i brojni posjetitelji imali su priliku uživati u nesvakidašnjem šarenom ambijentu dvorišta ispred „Art centra“, uljepšanom dječjim crtežima, osmijesima i kreacijom. Svojim prisustvom Udruženju i izložbi poznati lukavački akademski slikar i multimedijalni umjetnik, Branislav Lukić Luka dao je nesebičnu podršku, te je u svom uvodnom obraćanju istakao značaj razvoja kulture za podizanje imidža grada i države, kao i trud Indire Jaranović i ostalih učesnika na polju iste.
Lukić je ujedno i otvorio izložbu nakon čega su mališanima- učesnicima uručene zahvalnice za završen ciklus školovanja. Treba napomenuti da je “Art centar” Lukavac producirao i realizirao brojne programske sadržaje među kojima su: “Festival kreativnog stvaralaštva”, likovna kolonija “Svatovac”, “Art marketi”, “Historija umjetnosti na ulici”, “Mali format”, “Radionice za djecu”, “Škola crtanja i slikanja”, te brojne izložbe, koncerte i performanse.