3.9 C
Tuzla
22.11.2024.

Od proizvodnje hrane za ribe do kozmetičkih salona: IMPAKT podržava biznis ideje u Tuzli

Mnogi mladi ljudi u BiH imaju poslovnu ideju, ali nemaju dovoljno sredstava da pokrenu vlastiti biznis.  Zbog toga je Investicijska fondacija IMPAKT u saradnji sa Ministarstvom za kulturu, sport i mlade TK i lokalnim zajednicama osmislila program finansiranja održivih poslovnih ideja, uz dodjelu bespovratnih sredstava od pet hiljada KM. Od početka ove priče do danas, pokrenuti su brojni biznisi koji i danas uspješno rade.

Ljubav prema ribolovu, Demir je sada pretočio u biznis. Istražujući, shvatio je da u Bosni i Hercegovini ne postoji niko ko proizvodi hranu za ribe, pa je odlučio da će raditi na razvoju jednog takvog biznisa. Od ideje do realizacije je prošlo otprilike godinu dana. Sada Demir u ponudi ima paletu od 12 proizvoda i različite vrste hrane za ribe.

„Imam praškastu hranu koja je bazirana za jezerske i riječne ribe. To je hrana specijalno namijenja za takmičare i za sportski ribolov. Posebne dvije vrste imamo za rijeke, samo za riječni ribolov, da bi lijepo održavalo hranilište. Pošto sam ribolovac, kako sam testirao druge brendove, vidio sam da to nije neki dobar kvalitet. Ja sam se zato potrudio da moja roba bude sto posto kvalitetna, radi se od žitarica i da tako bude pogodna za eko sistem“. istakao je Damir Muminović, direktor firme World Pro Boilie.

Njegovu biznis ideju prepoznala je i Investicijska fondacija IMPAKT, koja inače već godinama novčano podržava mlade poduzetnike. Ovoga puta u Tuzli su izabrali osam mladih čije biznis ideje imaju potencijal za razvoj i opstanak na tržištu. Osim novčane, IMPAKT daje i mentorsku podršku.

„Ta jedna sveobuhvatna podrška koja se ogleda prvenstveno u obuci, zatim u mentoringu tokom same obuke, ali i individualnom mentoringu nakon završetka treninga, jeste nešto što daje rezultate“. istakao je direktor Investicijske fondacije IMPAKT Senajid Đozo.

Rezultate očekuju i Nerma i Edim, koji su također IMPAKT-u predstavili svoje biznis ideje. Oboje od ranije rade, pa i ako ne dobiju sredstva, dobili su višednevnu obuku i savjete za održivost biznisa.

„O poslovanju ne bih znala da nisam išla na radionice, jer je to za mene bilo sve nešto novo. Sretna sam što sam uspješno završila svoj plan i upravo sam ovdje danas gdje jesam”, istakla je Nerma Fejzić, vlasnica kozmetičkog salona

„Ja za sebe mislim da sam umjetnik ali ja apsolutno nisam imao ideju kako to izleda, taj administrativni dio, da spojim te dvije krajnosti i dobijem viziju kako moj biznis treba da izgleda“, rekao je fotograf Edim Turčinović.

IMPAKT će po prvi put podržati i brojne druge ideje u svim lokalnim zajednicama u TK. Inkubator poslovnih ideja podržavaju i resorno Kantonalno ministarstvo i Grad Tuzla.

„Po prvi put se dešava da imamo svih 13 jedinica lokalne samouprave uključenih u navedeni projkat. Ono što treba istaći je da imamo zaista ogroman procenat održivosti programa kada je u pitanju nivo godine, a u prethodne tri godine smo podržali 101 mladi biznis poduhvat“ rekao je ministar za kulturu, sport i mlade TK Damir Gazdić.

„Neke ideje su dobre ali ih je nemoguće realizovati, a kroz ovakve edukacije napravimo taj filter da vidimo koje su ideje dobre i da li su realne za implementaciju i to je veoma bitno“. nadovezao se Zijad Lugavić, gradonačelnik Tuzle.

Slične pozive IMPAKT će raspisivati ponovo u ovoj godini, a svi mladi koji ispunjavaju uslove, mogu se prijaviti i tako pokušati ostvariti svoj poduzetnički san.

Vezane vijesti

TUZLA