Predstavnički dom Parlamenta Federacije BiH usvojio je set zakona koji se tiču boračke populacije, a jedna od najvažnijih novosti je povećanje boračkih naknada za 6,5% Ukoliko zakone usvoji i Dom naroda isplata bi mogla početi već 1. avgusta.
Sabit Ahmetović je 90 posto ratni vojni invalid. Na osnovu svog invaliditeta ima pravo na ortopedski dodatak drugog stepena i ličnu invalidninu. S obzirom na to da su ove kategorije u posljednjih nekoliko godina doživjele vrlo mala povećanja naknada, Sabit kaže da bilo kakvo povećanje dobro dođe. Međutim, za one sa niskim primanjima, povećanje od 6,5 posto ne znači mnogo.
„Kad kaže 6,5 posto povećanje može se osjetiti na nekom većem primanju dok nama veliki problem pravi takvo ili manje povećanje za ratne vojne invalide od 20 do 50 posto koji imaju minimalna primanja i njegovo povećanje se ne osjeti uopšte ne osjeti tako da su ti ratni vojni invalidi zaista ugroženi“, kazao je Sabit Ahmetović, predsjednik RVI Općine Bratunac sa sjedištem u Tuzli.
Da postoje kategorije koje su ugrožene i nezadovoljne ovim povećanjem, svjesna je i federalna vlada. No, ističu da je to najviše što trenutno mogu uraditi.
“Ovo je jedan način da im se odužimo, olakšamo probleme. Znam da su neki možda nezadovoljni, ali to je maksimum u ovom momentu koji možemo uraditi”, rekao je Nedžad Lokmić, federalni ministar za boračka pitanja.
Prema novom zakonu, usklađivanje mjesečne novčane egzistencijalne naknade vršit će se na način kako je regulisano usklađivanje penzija. Primjena novog zakona trebala bi početi 1. augusta, kada će se retroaktivno izvršiti isplata za sedam mjeseci, odnosno od januara ove godine.
„Radi se o povećanju i načinu usklađivanja lične i porodične invalidnine za porodice šehida i za ratne vojne invalide i radi se o usklađivanju egzistencijalne naknade za demobilisane branioce. Mi smo poslali naše zaključke i oni su identično prevedeni u Zakon o pravima boraca i Zakon o egzistencijalnoj naknadi“, objašnjava Fahrudin Hasanović, predsjednik Saveza RVI TK.
Iako većina boraca pozdravlja ovu odluku, ipak se nadaju da će se nastaviti raditi na povećanju naknada.
„S obzirom da je radna penzija početkom agresije na Ukrajinu, poslije one inflacije, već povećana za nekih 200 maraka, a invalidnine su vrlo malo, mora se raditi na tome i mi ćemo probati iz organizacija, odnosno preko Saveza da utičemo kako bi se povećalo to primanje RVI i porodica šehida“, rekao je Sabit Ahmetović, predsjednik RVI Općine Bratunac sa sjedištem u Tuzli.
Ostalo je još da Dom naroda usvoji izmjene Zakona kako bi se krenulo sa njegovom primjenom. Za realizaciju je potrebno obezbijediti dodatna finansijska sredstva u Budžetu Federacije BiH u iznosu 800.000 KM.