Ljekarska komora Tuzlanskog kantona, kao strukovno udruženje ljekara, oglasila se saopštenjem za javnost u kojem je podsjetila ko može dobiti ljekarsku licencu i šta je potrebno za to.
” Ljekarska komora Tuzlanskog kantona vodi registar svojih članova i po službenoj dužnosti izdaje, obnavlja i oduzima licence svojim članovima na osnovu zajedničkih kriterijuma nadležne Ljekarske/Liječničke komore FBiH, čija je članica od 2012. godine. Federalna komorautvrđuje zajedničke kriterije za licenciranje članova kantonalnih komora donošenjem Pravilnika o utvrđivanju zajedničkih kriterija za licenciranje članova komore na kantonalnim i federalnom nivou od 2014. godine. Navedeni Pravilnik je do danas pretrpio više izmjena, na način da se prilagođavao evidentnim pojavama i potrebama u praksi, u cilju zaštite zdravstvenog sistema Federacije Bosne i Hercegovine, ljekarske struke, ali i samih pacijenata”, navodi se u saopštenju za javnost.
Između ostalog, stoji i da je od maja ove godine na snazi izmijenjen i dopunjen Pravilnik te su poseban akcenat stavili član 12. i 14. tog Pravilnika.
“ Naročito želimo naglasiti da je u članu 12. i članu 14. Pravilnika dopunjen uslov za upis u registar i izdavanje licence, na način da se uz zahtjev dostavlja ovjerena fotokopija diplome medicinskog fakulteta, stečena na akreditovanom univerzitetu u Bosni i Hercegovini koji ima akreditaciju i licencu od početka do kraja studija, a ljekar koji je stekao zvanje primarijusa, akademsku titulu, odnosno naučno-nastavno zvanje, dužan je komori dostaviti i ovjerenu fotokopiju uvjerenja o stečenom počasnom nazivu”- piše u saopštenju.
Iz Kantonalne komore tvrde da su u posljednje vrijeme “bili izloženi različitim neosnovanim pritiscima” te da obavještavaju sve relevantne učesnike u kreiranju obrazovnog i zdravstvenog sistema na području Tuzlanskog kantona, kao i korisnike usluga, da će nastaviti voditi registar i izdavati licence, ali samo na način kako to utvrdi nadležna Ljekarska/Liječnička komora FBiH, u postupku i formi kako to inače provodi.