Zakon o oružju i municiji: Ubuduće potrebne posebne dozvole za držanje i nošenje oružja

Vatrenim oružjem počini se više od polovine ubistava u Bosni i Hercegovini, od čega se u 95 posto slučajeva koristi nelegalno oružje. Upravo zbog toga, provođene su brojne kampanje, a urađene su i određene izmjene Zakona o oružju i municiji. Novi Zakon u sebi sadrži implementirane sve evropske direktive kada je u pitanju kontrola lakog naoružanja.

Ne tako davno, učenik osnovne škole pucao je u svog nastavnika i nanio mu teške tjelesne povrede. Jedan je najozbiljnijih problema u Bosni i Hercegovini, ali i Tuzlanskom kantonu je posjedovanje nelegalnog oružja, kojem pristup često imaju i maloljetne osobe. Kako bi se riješio ovaj problem, bilo je potrebno napraviti određene izmjene Zakona o oružju i municiji.

„Trenutno važeći zakon normira dozvolu za nabavljanje i držanje vatrenog oružja. Novim zakonom je to razdvojeno, posebno će se izdavati dozvola za nabavljanje i držanje oružja, a posebno dozvola za nošenje. Dakle, ubuduće jedna dozvola neće značiti da možete oružje nabaviti i nositi sa sobom, nego ćete morati pribaviti posebnu dozvolu za nošenje“, rekao je Denis Fejzić, načelnik ureda direktora Uprave policije MUP-a TK.

Zakon o oružju i municiji podrazumijeva i novi pristup policijskih službenika kada je riječ o porodičnom nasilju. U slučaju prijave porodičnog nasilja, odmah se oduzima oružje. Oružje se oduzima privremeno, a potom se pristupa poduzimanju daljnjih mjera.

Novi zakon ne predviđa izmjene kada je u pitanju dobijanje oružnog lista, odnosno dobijanje oružja i municije nije otežano niti spriječeno. Najveću razliku pravi promjena kategorizacije, umjesto dosadašnje četiri, sada imamo tri kategorije- A, B i C.

„Podignut je nivo starosti za nosioce oružja iz kategorije C, sa postojećih 18 na 21 godinu. Rok važenja oružnog lista, ono što je možda izazvalo i najviše polemike u javnosti, je sa važećih 10 snižen na pet godina“, kazao je Denis Fejzić, načelnik ureda direktora Uprave policije MUP-a TK.

Uvedena je i kolekcionarska dozvola, a detaljnije su propisane i obaveze u slučaju smrti nosioca vatrenog oružja.

„Prilikom upisa takvih lica u knjigu umrlih, državni službenik koji vodi referat oružja na području određene policijske uprave će biti automatski obaviješten od strane CIPS-a. Osim toga, odmah po saznanju, policijski službenici su dužni reagovati na način da će otići na kućnu adresu i iza umrlog, odnosno članova njegove uže porodice tražiti da se oružje preda“, pojasnio je Denis Fejzić, načelnik ureda direktora Uprave policije MUP-a TK.

Novi zakon će se osim na građane Bosne i Hercegovine ubuduće moći primjenjivati i na strane državljane koji imaju boravak duži od godinu dana na teritoriji naše zemlje.

Vezane vijesti

TUZLA