Današnje stanje u zdravstvu na Tuzlanskom kantonu je dijelom posljedica podjele nadležnosti sa Federacijom BiH, smatraju iz Tuzlanskog akademskog kluba. Ističu i da je veliki problem zastupanje uglavnom vlastitih interesa, dok su, kako kažu, interesi građana ostavljeni po strani ili su u potpunosti zanemareni.
„Tamo su izabrani i navodno su ih građani birali da bi pomogli građanima, a ne da odmažu. Oni su svojim postupcima naš zdravstveni sistem doveli na vrlo niske grane. On je nekad bio prestižan u čitavoj BiH, pa i regiji, posebno naš Univerzitetski klinički centar“, kazao je prof.dr. Sadik Latifagić, predsjednik Udruženja građana „Tuzlanski akademski klub“.
Da problema ima, a rješenja se ne nude, smatraju i pojedini ljekari. Neki od njih ističu da Tuzlanski akademski klub nudi konkretna rješenja ali i da im treba podrška građana i drugih udruženja, kako bi zajedno preduzeli konkretne korake.
„Zašto u Tuzli ne postoje urgentni centri, zašto se ne daje prostora da se raspisuju deficitarne specijalnosti, pogotovo po domovima zdravlja unutar kantona. Zašto se ne čuje glas zdravstvenih radnika, oni su prvooptuženi, a niko ih ne pita za prijedloge rješenja, šta da učine da se to promijeni?“, smatra prof. dr. med. sc. Harun Brkić, neurohirurg.
Zaključeno je i da je jedan od ključnih problema zdravstva u Tuzlanskom kantonu i umještanost politike u zdravstveni sistem.
„Neuređenost našeg političkog sistema dovodi do veoma čestih promjena rukovodstva u zdravstvenim ustanovama što sigurno doprinosi velikim problemima i ne omogućava ljudima da rade svoj posao. U tom smislu se treba izvršiti ozbiljna depolitizacija zdravstva i naše zakonodavstvo uskladiti s evropskim standardima“, rekao je prof. dr. Adi Rifatbegović, hirurg plastične i rekonstruktivne hirurgije.
Na današnjoj javnoj tribini poručeno je da nikada nije kasno da se stvari krenu popravljati, te da je važno da oni koji to trebaju, preuzmu odgovornost i svojim znanjem i umijećem doprinesu poboljšanju situacije u zdravstvenom sistemu u Tuzlanskom kantonu.