Depresija i anksioznost danas su među najzastupljenijim bolestima mentalnog zdravlja kojoj su podložni svi, kako odrasli tako i djeca. Usluge Centra za mentalno zdravlje u Tuzli u prosjeku koristi oko 80 osoba, ali taj broj sve više raste.
„ Sad to varira, koliko ima psihoterapeuta, koliko socijalnih radnika ali znamo da nakon svake promocije mentalnog zdravlja mi dobijamo veći broj ljudi koji se javljaju za podršku i to nam je važno jer vidimo da ima efekta ono što radimo“, rekao je Nedim Osmanović, predstavnik Doma zdravlja Tuzla.
A jedan od načina na koji tuzlanski Dom zdravlja promoviše mentalno zdravlje jeste i brošura koju su napravili u saradnji sa Islamic Relief organizacijom. Ističu, kako je tu sadržano sve što je potrebno ljudima počev od prepoznavanja bolesti do liječenja.
„ Ima jedan osvrt koji se odnosi na onkološke pacijente jer smo smatrali da su oni najugroženiji i tu ima pojašnjen način na koji mogu prevenirati mentalno zdravlje, kome da se obrate i kako da se ta stigma vezano za brigu o mentalnom zdravlju smanji“, smatra Osmanović.
Stoga će ove brošure naći svoje mjesto u Centru za mentalno zdravlje Tuzla. Ovo je samo jedan u nizu projekata koje realizuje organizacija Islamic Relief a kroz njihove programe podrške prošlo je oko 500 korisnika među kojima je većina iz Tuzlanskog kantona.
„ Mi smo u prethodne dvije godine kroz projekat uključili 500 korisnika za psihoterapijsku podršku, individualnu i grupnu podršku. Tu su bili korisnici i djeca jetimi, odnosno djeca bez jednog ili oba roditelja, njihove majke, a također i druge socijalno ugrožene skupine, siromašni koji ne bi bili u mogućnosti kroz svoja vlastita sredstva ovakvu vrstu podrške“, navodi Nejra Neimarlija Roić, predstavnica Islamic Relief BiH.
Podrška je manje više potrebna svima a ukoliko ne možemo promijeniti svijet i ljude oko sebe, možemo promijeniti način na koji ih posmatramo kažu organizatori i poručuju da bez mentalnog zdravlja nema zdravlja.