Mnogima putovanje i odmor ne budu onakvi kakvim su ga priželjkivali. Uprkos radosti odlaska na more ili planinu i višednevnim pripremama, nisu rijetki slučajevi da određeni zdravstveni problemi pokvare takvo raspoloženje. Da bi bili spremni za rješavanje manjih zdravstvenih problema, poput glavobolje, sunčanice ili viroze, potrebno je prilikom pakiranja kofera, planirati i putnu apoteku, koja će sadržavati lijekove i preparate za olakšavanje tegoba.
”Ono što treba da čini sadržaj svake putne apoteke predstavljaju analgetici, lijekovi koji se koriste za ublažavanje bolova i povišene tjelesne temperature a koji se također mogu koristiti u slučaju blaže prehlade. Najčešće je to paracetamol ili ibuprofen u dozi i jačini prilagođenoj za djecu i odrasle. Za provjeru tjelesne temperature toplomjer je nezaobilazni sastojak putne apoteke”, navodi Lejla Baručija, predstavnica Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica.
Kapi za nos, pastile za grlo, lijekovi protiv mučnine, također su ono što je potrebno imati u putnoj apoteci, naglašava Baručija. Ne treba zaboraviti ni probiotike.
”Crijevne infekcije su česte na putovanjima, te je poželjno na put ponijeti probiotik koji će olakšati obnavljanje crijevne flore. Preporuka je upotreba probiotika i prije samog putovanja da bi se spriječila putna dijareja a naročito se preporučuje putnicima koji putuju u neke egzotične zemlje”, ističe ona.
Ljekari savjetuju da imate aktivni i medicinski ugalj i sredstava za rehidraciju, kao i preparate za zaštitu od insekata. Preporuka je u toplim danima izbjegavati boravak na suncu u periodu od 11 do 17 sati, naročito za djecu, jer je u tom periodu povećana UV radijacija.
”Savjetuje se upotreba preparata za zaštitu od sunca sa visokim zaštitnim faktorom prilagođenom tipu kože i uzrastu. Korištenje zaštitnih faktora omogućava koži da bude izložena suncu. Prepopruka je svakodnevna upotreba krema sa zaštitnim faktorom od 30 do 50, po mogućnosti što veći faktor zaštite”, navodi Baručija.