Direktor Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ) Aldin Brašnjić, koji je prije nešto više od mjesec dana preuzeo tu funkciju kazao je da je opremljenost i obučenost dio sistema civilne zaštite koji se mora konstantno usavršavati.
Navodi da mu je ono što je zatekao kada je došao na čelo Uprave ukazalo na veliki broj problema, ali i pozitivnih praksi koje će nastaviti kontinuirano raditi.
Po njegovim riječima, jedan od problema je podkapacitiranost Uprave.
– Kadrovski smo loše raspoređeni. Druga stvar, zakoni i podzakonski akti su zastarjeli. Prvenstveno se radi o strateškim planskim dokumentima kao što je Procjena ugroženosti koja je urađena 2014. godine i Plan zaštite i spašavanja iz 2008. godine. Već smo pokrenuli aktivnosti na njihovom ažuriranju, odnosno donošenju novih – kazao je Brašnjić.
Naveo je da je problem i u opremanju, te dodao da mu je bila frapantna činjenica da FUCZ u protekle četiri godine nije vršila opremanje deminera i federalnih specijaliziranih jedinica koji su kontinuirano obavljali svoje zadatke.
– Što se tiče opreme, u protekle četiri godine to je bilo potpuno zapostavljeno – kazao je direktor FUCZ.
Dodao je da, što se tiče obuke, FUCZ se u posljednjih desetak godina možda malo otuđila od kantonalnih i općinskih struktura civilne zaštite, gdje nije vidio da su obuke uopće rađene.
– To mi je jedan od prioriteta u narednom periodu, da što više približimo kantone, općine i gradove Federalnoj upravi civilne zaštite, da obuke budu prioritet svima – kazao je Brašnjić.
Dodao je da su već pokrenuli određene aktivnosti u tom pravcu i ove godine će u FUCZ biti održana obuka za sve kantonalne, gradske i općinske štabove civilne zaštite na temu “Rukovođenje i upravljanje akcijama zaštite i spašavanja u toku prirodne i druge nesreće”, da bi uvidjeli pozitivne prakse i poboljšali komunikaciju između svih nivoa vlasti kako bi u budućnosti imali bolju koordinaciju.
– Samo tako možemo imati efikasan sistem i odgovor na prirodne i druge nesreće – smatra Brašnjić.
Govorio je i o ljudskim resursima u Federalnoj upravi civilne zaštite.
– Već sam nedostatak ljudskih resursa u FUCZ naveo kao jedan od problema s kojim sam se susreo i koji će se vrlo brzo morati rješavati kako bi Uprava mogla funkcionirati i raditi u okviru svojih nadležnosti. Svi sektori u FUCZ nemaju dovoljan broj obučenih kadrova pa tako i u operativnom dijelu koji se tiče operacija deminiranja i uklanjanja NUS-a. Federalne specijalizirane jedinice civilne zaštite, koje su organizovane u skladu s Uredbom Vlade FBiH, najvećim dijelom popunjene su iz redova uposlenika FUCZ, tačnije deminera i potrebno ih je kontinuirano opremati i obučavati za složene spasilačke intervencije – kazao je Brašnjić.
Napomenuo je da su opremljenost i obučenost dio sistema civilne zaštite koji moraju konstantno usavršavati i kontinuirano raditi na tome.
Istaknuo je da se to posebno odnosi na opremljenost jer demineri u posljednje četiri godine nisu dobili ni osnovna sredstva, odnosno uniforme za rad. Naveo je da će na tome raditi, kako bi njihov rad na terenu bio što efikasniji.
RTV Slon/FENA