U Tuzli obilježen 4. april – dan odluke o odbrani grada i BiH

Prisjećanjem na one koji su dali živote za odbranu domovine i svečanom sjednicom Gradskog vijeća Tuzla obilježen je 4. april, jedan od najvažnijih datuma u historiji Tuzle. To je dan kada je Skupština opštine donijela Odluku o organizaciji i pružanju otpora agresiji na BiH na području Tuzle 1992. godine.

Od početka marta do četvrtog aprila 1992. godine pogoršavala se sigurnosna situacija u državi, što su općinske vlasti u Tuzli uvidjele, priča nam tadašnji načelnik. U martu su se već pripremali za teže scenarije i izjasnili se da neće prihvatiti podjele po nacionalnoj osnovi u Tuzli. Uslijedili su teški dani za BiH i Tuzlu, a četvrtog aprila je donesena krucijalna odluka.

”Agresija na BiH, divljanje u Zvorniku, zatim napadi u Bijeljini su doveli do toga da smo zakazali vanrednu sjednicu koja se manifestovala zaključcima koji su bili vrlo jednostavni. U tim zaključcima faktički mi smo se ponašali da moramo da radimo sve po zakonu, a po zakonu je bila jedina mogućnost da dobijemo oružanu snagu kroz rezervnu policiju”, navodi Selim Bešlagić, načelnik Tuzle 1992. godine.

Na čelu tadašnje Stanice javne bezbjednosti bio je Mehmed Bajrić, koji se složio s odlukom Skupštine opštine, da formiraju rezervnu policiju. Prethodno je razoružana teritorijalna odbrana, tako da su građani ostali goloruki, prisjeća se. Koncept odbrane je stoga bio neophodan.

”Jednu strategiju odbrane u nemogućim vremenima, a u cilju da očuvamo taj multietnički karakter odbrane, da ne dođe do nacionalnih podjela, da branimo pravo na život i imovinu svakog građanima, predložimo koncept da se formiraju ratne stanice policije u svim mjesnim zajednicama – manevarske jedinice, tako da želim ovom prilikom da odam priznanje tih 2.200 ljudi”, ističe Bajrić.

Toliko se građana priključilo sastavima rezervne policije, a među njima je bilo različite struke koji su mogli pomoći u odbrani grada. 4. aprila je pokazano jedinstvo vlasti i građana kroz Odluku o pružanju otpora.

”Tu odluku je donijelo osam političkih partija koje su učestvovale tog dana na sjednici kao parlamentarne stranke iz osam različitih nacionalnosti, što je još jednom pokazalo ono tuzlansko jedinstvo, ono što Tuzla jeste. Ono što Tuzlu karakteriše stotinama godina unazad, a to je grad tolerancije, grad koji poštuje različitosti”, kaže Zijad Lugavić, gradonačelnik Tuzle.

U Tuzli tokom rata niko nije bio proganjan zbog svoje vjere, kazali su učesnici obilježavanja ovog značajanog datuma u modernoj historiji Tuzle. Sadašnja vlast ovaj datum obilježava prisjećanjem na one koji su dali živote za odbranu domovine, te svečanom sjednicom Gradskog vijeća.

”Smatram da je jako bitno da obilježavamo sve datume iz prošlosti, a posebno iz savremene historije Tuzle, jer nekako ovaj period nije još dobio na značaju kako bi trebalo da dobije. Mislim da je veoma važno da se pored ovih manifestacija, pišu i knjige o 4. aprilu”, naglašava Nataša Perić, predsjedavajuća Gradskog vijeća Tuzla.

Učesnici ovog obilježavanja apeluju na vlasti na svim nivoima da samo rade svoj posao i tako će, kažu država i građani izaći iz trenutnih problema i podjela.

Vezane vijesti

TUZLA