Raste broj oboljelih od morbila: Kako se Tuzla nosi s epidemijom?

Povećava se broj hospitalizovane djece zaražene morbilama u Tuzlanskom kantonu. Pacijenti najčešće dolaze sa teškom kliničkom slikom. Odziv roditelja na vakcinaciju djece je mali, zbog čega je, upozoravaju zdravstveni profesionalci i došlo do epidemije. Međutim, trenutna situacija ipak je alarmirala određeni broj roditelja da dovedu djecu na vakcinaciju.

Od utorka je hospitalizovano još troje djece zaražene morbilama sa težom kliničkom slikom. Od 52 djece oboljele od morbila u četiri općine – nijedno nije vakcinisano.

„Sa današnjim danom popodne ukupno imamo 52 registrirana slučaja morbila na području četiri općine. To su Živinice, Tuzla, Kalesija i Srebrenik. Među tom djecom, dobne skupine najčešće do šest godina su uglavnom nevakcinisana djeca koja nemaju apsolutno nikakve zaštite”, rekao je prim. dr. Blaško Topalović, specijalista epidemiologije u ZZJZ TK.

U Domu zdravlja Tuzla nisu čekali proglašenje epidemije morbila. Posljednje tri godine podižu svijest roditelja o nužnosti vakcinacije, bilo putem telefonskih poziva, poziva na kućnu adresu ili šaljući im ovaj video rođendana djeteta. Time su od kraja 2020. godine vakcinaciju predškolske djece MMR vakcinom sa 50 posto podigli na 87,5 posto krajem 2023. godine.

„To su bili ti pozivi, to su bili telefonski pozivi, kao i projekat preko UNICEF-a u sklopu kojeg smo slali video poruke i SMS podsjetnike. Roditelji su oko prvog rođendana svog djeteta tokom 2022. i 2023. godine dobijali i video link sa našim podsjetnikom. Kada im se čestita rođendan djeteta da se i napomena da tačno pri rođendanu djeteta rade i nadoknadu MRP vakcine“, kaže mr. sc. dr. Dijana Dugonjić, šefica Predškolskog dispanzera Doma zdravlja Tuzla.

Cilj je vakcinisati 95% djece kako bi zaštitili i preostalih pet posto koji zbog težih oboljenja ne mogu primiti vakcinu. Većina roditelji s kojima smo razgovarali smatra da je vakcinacija izuzetno bitna. No proglašenje epidemije ipak je razlog za zabrinutost mnogih.

„Naravno, mi imamo troje djece, ko od roditelja nije zabrinut. Sve troje djece je vakcinisano”, rekao je jedan građanin u anketi.

„Nismo, evo obje moje djevojčice su primile vakcinu tako da nisam“, kaže Amila.

„Jesam i smatram da je vakcinacija potrebna. Moje dijete nije vakcinisano još uvijek jer je bolestan i tek je napunio 13 mjeseci, ali obavezno planiramo vakcinaciju“, rekao je Salih.

„Nismo zabrinuti zbog epidemije. Moje dijete je vakcinisano“, kaže Nihada.

Jačanjem antivakserskih pokreta, padao je procent vakcinisane djece. Oni koji se protive vakcinaciji, ali i oni koji imaju dilemu kao glavne razloge navode straha da vakcina izaziva autizam. Alergija na jaja također je jedan od razloga zbog kojeg se roditelji plaše vakcinisati dijete. To je mit koji uspješno razbijaju –  kaže doktorica.

„Centar za imunizaciju sporovodi imunizaciju djece koja imaju detektovane alegrije na jaja. Mi u Centru građanstvu dajemo tačne informacije, slijedimo nauku, struku i pokrivamo se referencama, a jedna od njih je da alergija na jaja nije kontraindikacija za primjer MRP vakcine“, objašnjava mr. sc. dr. Dijana Dugonjić, šefica Predškolskog dispanzera Doma zdravlja Tuzla.

Kako bi ohrabrili roditelje na vakcinaciju djece, stručnjaci su se potrudili pružiti niz informacija koje će im pomoći pri bilo kakvoj nedoumici. Roditeljima je, između ostalog, u čekaonicama vakcinacionog centra dostupan i QR kod čijim skeniranjem bivaju upućeni na video sa svim potrebnim informacijama. Iz Doma zdravlja napominju da je važno slušati struku i odazvati se vakcinaciji zbog dobrobiti same djece.

Vezane vijesti

TUZLA