Povelja Kulina bana: Simbol bosanskohercegovačke državnosti i samostalnosti

“‘Ja, ban bosanski Kulin, obećavam Tebi kneže Krvašu i svim građanima Dubrovčanima pravim Vam prijateljem biti od sada i dovijeka. I pravicu držati sa Vama i pravo povjerenje, dokle budem živ….“

Ovo je samo početak Povelje Kulina bana koja je napisana na današnji prije čak 834 godine. Kulin ban je tada sastavio dokument kojim se Dubrovčanima daje sloboda trgovanja u Bosni bez ikakvih ograničenja i nameta. Ujedno je ovo jedan od najstarijih sačuvanih dokumenata u regionu i dokaz bosanskohercegovačkog suvereniteta i državnosti.

 

„Kad kažem suverenitet, mislim na to da ona pokazuje da je ona pisana na bosančici, da smo imali svoje pismo, da smo imali izvršnu vlast, kancelariju koji je radio tu povelju i da smo imali teritoriju i stanovništvo i to čini državu“. rekao je Izudin Hasanović, profesor Pravnog fakulteta u Tuzli

 Značaj Povelje Kulina bana ogleda se u dva aspekta: historija bosanske državnosti i historije bosanskog jezika. Iz Povelje jasno se može vidjeti da je BiH već u 12. vijeku imala uređenu državu i instituciju suverenog vladara, mada postoje i dokazi iz 10. vijeka. Međutim, neki historičari, te političari kako iz BiH, tako i susjedstva, to osporavaju.

 „Ne rade oni to baš tek tako, radi puke propagande, jer ako opstane kultura života, opstane ono što ljudi nose kao svoj duh, kao što mi imamo bosanski duh onda ta država ima mogućnost da opstane bez obzira na sile koje prolazi, a ako nestane bosanskohercegovačka kultura života onda će nestati i potreba za takvom državom“ dodao je Adil Kulenović, predsjednik Asocijacije nezavisnih intelektualaca ”Krug 99”

Najstariji primjerak Povelje nalazi se u posjedu Ruske akademije nauka i umjetnosti, dok su dva prijepisa pohranjena u Dubrovniku. BiH je uputila zahtjev za njeno vraćanje, ali ga je Rusija odbila jer smatra da Povelja Kulina bana, kao drugi dokument Slavena po starosti, pripada i njihovoj historiji. Pitali smo naše sugrađane da li znaju koliki je značaj Povelje Kulina bana i gdje je Bosna i Hercegovina danas, devet vijekova poslije.

 „Prvi dokument o državnosti, mislim generalno koji se veže za našu državu. Gdje je BiH danas? Uh, u lošem stanju definitvno“

„Što se tiče danas gdje smo, daleko smo od onoga što trebamo biti, jako jako daleko.“

”Pa bogami danas, moglo bi se reći da smo na nuli, da tek ničemo, a kako ćemo dalje da nam je Bog na pomoći“

„Pa eto poznato nam je svima gdje smo danas i u kakvoj smo situacija, baš nismo zadovoljni“

„Vidi se gdje smo, ako se okrenemo vidi se gdje smo. Znači ništa, nula bodova“

Zbog značaja Povelje Kulina bana za Bosnu i Hercegovinu i njene građane, potrebno je posvetiti više pažnje ovom datumu i njegovom obilježavanju, navode stručnjaci, te da 29. august bude datum koji će se obilježavati na državnom nivou i čijem će se značaju podučavati mlađi naraštaji.

 

 

Vezane vijesti

TUZLA