/VIDEO/ Hoće li mjere zaštite u školama TK pokazati pozitivan efekat?

Nasilje u školama TK česta je pojava, potvrđuju iz odgojno-obrazovnih institucija. Zbog toga će od nove školske godine, pojačati mjere zaštite nastavnika i učenika. Osim tehničkog i fizičkog osiguranja, jedna od mjera je kako navode iz Kantonalnog resornog ministarstva jačanje komunikacijskih kompetencija kod nastavnika, onih koji rade sa učenicima.

 „S ciljem prevencije neprihvatljivih ponašanja kod učenika. Nužno je ovo kako bismo imali kvalitetnije sigurnosno okruženje. Ono što je važno naglasiti jeste da na ovaj način će naši nastavnici dobiti dodatne kompetencije da rade sa učenicima i da imamo adekvatno stanje u školama u novoj školskoj godini”, kazao je Ahmed Omerović, ministar obrazovanja i nauke TK. 

Ne poriču da je nasilje bilo zastupljeno i ranijih godina, ali kažu, drugačijeg oblika od ovoga što vidimo danas.

 „Možda mogu uporediti na ovakav način da je čini mi se bez zvaničnih rezultata ranijih godina je bilo prisutnije fizičko nasilje, a danas je zastupljenije po našim evidencijama psihičko nasilje, verbalno, nasilje putem interneta“, istakla je Adina Arapčić, predsjednica Društva pedagoga i psihologa TK. 

Ono što je pozitivno, navodi Arapčić jeste da su djeca sve više slobodnija prijaviti nasilje i pričati sa pedagozima o onome šta ih tišti. Zadovoljni su saradnjom sa roditeljima.

 „Naročito u zadnje vrijeme kada su neki manje poželjni oblici ponašanja izašli u javnost i tako se to reflektovalo na roditelje i njihovu brigu o djeci. Bez obzira što neke stvari u školi nisu vidljive, jer mi imamo jednu sliku djeteta, a roditelji drugu ali jesu se zabrinuli i tražili pomoć više nego inače“, smatra Arapčić. 

A roditelji djece koja imaju nasilno ponašanje ukoliko ne budu sarađivali sa obrazovnim institucijama, od nove školske godine kazneno će odgovarati.

 „Mi imamo podatke da se neki roditelji cijelu godinu ne odazivaju na poziv škole, takvo nešto je neprihvatljivo i takvi roditelji mogu biti kažnjeni. A tamo gdje se primijete neprihvatljiva ponašanja a roditelji budu sarađivali to je nešto drugo”, dodaje Ahmed Omerović, ministar obrazovanja i nauke TK. 

Učesnici u obrazovnom procesu, pored rada na prevenciji nasilja sa učenicima, imaju i zadatak da rade sa njihovim roditeljima, mišljenja su u Pedagoškom zavodu TK. Potrebno je također da rade jedni s drugima, pa će u svakoj općini biti održani seminari za nastavno osoblje.

„Tematski blokovi odnose se na rad sa učenicima, na međuljudske odnose u školama, jačanje tzv. didaktičkog trokuta učenik-nastavnik-roditelj, fer i korektnim odnosima“, mišljenja je Izet Numanović, pomoćnik direktora Pedagoškog zavoda TK. 

Prvi set seminara biće održan 28. i 29. augusta, navode iz Kantonalnog zavoda.

Vezane vijesti

TUZLA