Podaci o imovini dužnosnika u Tuzlanskom kantonu od sada su javno dostupni svima. Šta posjeduju i koliko su bogati direktori, vijećnici, zastupnici, članovi javnih preduzeća i ostali dužnosnici objavljeno je u Registru na web stranici Ureda za borbu protiv korupcije. Ukupno su u Registru evidentirane 884 prijave imovine i poklona nosilaca javnih funkcija i 1405 prijava imovine i poklona za bliske srodnike. Ovu zakonsku obavezu nisu svi ispunili.
„Ono što je u ovom momentu najspornije jesu inicijalne dostave. Oni nosioci javnih funkcija koji su bili na funkciji na dan 5.januar, 2022. su bili u obavezi dostaviti te podatke i oni su najsporniji u ovom momentu. Mi imamo nekoliko kategorija i to je prva kategorija, drugo su redovne godišnje prijave koje se dostavljaju od 1. do 31. januara“ ističe Muamer Šljivić, sekretar Ureda za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom TK.
Za činjenje ovog prekršaja, odnosno neprijavljivanje imovine Zakonom je predviđena kazna od 10 hiljada KM. Međutim, prema riječima Šljivića dosadašnja praksa pokazala je da zakonska rješenja imaju određene manjkavosti.
„Prekršajne odredbe su ono što je najinteresantnije i medijima i javnosti dakle i u tom segmentu su potrebne određene dorade. Bez provođenja kontrole imovine koja kreće od 1. septembra, te provođenja prekršajnih odredbi bilo bi nesvrsishodno da ne kažem neozbiljno ići u neke izmjene i dopune Zakona“ kaže Muamer Šljivić, sekretar Ureda za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom TK.
Registar je formiran 31. decembra 2022. godine i konstantno se unose novi podaci, ističe Šljivić.
Registar podataka o nosiocima javnih funkcija i imovini TK možete pogledati OVDJE