Amila je jedna od 718 studentica i studenata koji će dobiti stipendiju sa kantonalnog nivoa, za što je potpisala ugovor sa resornim ministarstvom. Od stipendije će, kako kaže, plaćati prevoz.
”Svakom studentu ovo znači prvenstveno i zbog roditelja što će manje odvajati od svojih sredstava. Drago mi je što sam dobitnica ovoga što je ovo boračka stipendija, jer se moj otac kao i svačiji drugo borio za ovo. Ne stanujem, međutim prevoz i ostala sredstva mislim da će biti umanjena samim ovim”, rekla je Amila Mešić, studentica IPI Akademije.
Istog mišljenja je i studentica Mirha. Novac će koristiti za prevoz i školski pribor. Stipendija će joj biti dodatna motivacija za usavršavanje.
”Ova stipendija će nam pomoći u daljem školovanju, daje nam također i motivaciju za dalje učenje. Ovo dodatno olakšava i našim roditeljima jer izdvajaju manje sredstava za naše školovanje”, rekla je Mirha Bojić, studentica Tehnološkog fakulteta UNTZ.
Ministarstvo za boračka pitanja Tuzlanskog kantona već 17 godina primjenjuje ovu praksu. Studentima koji su ostvarili pravo na stipendiju za akademsku 2022./2023., na račun će biti uplaćeno 1350 KM za devet mjeseci.
“Mogu reći da sam zadovoljna brojem studenata koji su ostvarili pravo na ovu stipendiju. Ove godine dokumentacija je bila dobra i potpuna. Najveći broj osoba koje nisu ostvarile pravo na stipendiju jesu po imovinskom cenzusu”, navela je Senada Dizdarević, ministrica za boračka pitanja Tuzlanskog kantona.
Za ove namjene, Kantonalna vlada izdvojila je skoro milion i 800 hiljada KM. Kako navodi premijer, ovo su djeca heroja i potreban im je i ovakav vid podrške.
“Djeca jedne generacije koja je odbranila BiH i da mi na ovaj način želimo toj grupaciji poslati poruku da smo uz njihovu djecu i da ih želimo podržati u njihovom školovanju”, dodaje Irfan Halilagić, premijer Tuzlanskog kantona.
Prvu ratu stipendije od 150 KM studenti će dobiti u julu zbog provjere ispravnosti računa, dok će u augustu dobiti novac za preostalih osam mjeseci.