Ekonomski aspekt nasilja nad ženama jedan je od oblika nasilja koji je često udružen sa drugim oblicima (fizičko, psihičko, seksualno), a koji nerijetko predstavlja i zaseban oblik nasilja uz pomoć kojeg jedna osoba (obično partner) kontroliše ženu, a da sama žena – žrtva, ne prepoznaje nasilje kao takvo (jer ga ne prati najvidljiviji oblik nasilja – fizičko nasilje). Zanimalo nas je šta djevojke i žene smatraju ekonomskim nasiljem i da li ga znaju prepoznati?
U istraživanju je učestvovalo 240 ispitanica starosne dobi od 18 do 65 godina, a od ukupnog broja ispitanih, 173 su u braku ili partnerskoj zajednici.
Kako se dijeli kućni budžet?
Od žena koje žive u zajednici sa suprugom ili partnerom zaposlene su 82,4% odnosno njih 141. Na pitanje: „Kako vi i vaš partner kreirate kućni budžet?“, najviše ispitanica odgovorilo je da dijele troškove 44,3 posto, 19,3 posto da nema striktan dogovor, 15 posto ispitanica plaća većinu troškova, 10 posto ih u dogovoru sa partnerom većom platom pokriva veće troškove, a samo 7,1% kazalo je da partner plaća većinu troškova.
Sudeći prema rezultatima istraživanja, žene koje su u braku ili drugom obliku zajednice, a koje i same rade i privređuju većinom samostalno donose odluke o trošenju sopstvene plate, a partnera konsultuju samo kada su u pitanju velika ulaganja. Od 240 ispitanica, njih 10% priznalo je da traži odobrenje partnera kada nešto planira kupiti.
No, bez obzira što same rade i zarađuju, 30 posto žena i djevojka u našem istraživanju kazalo je da im ponekad partneri prigovaraju za troškove, dok je 13 posto priznalo da im redovno prigovaraju.
Da li žene raspolažu svojom platom?
Bez obzira na bračni (partnerski) status, većina ispitanica, čak 88,5% smatra da je veoma bitno da žene rade i imaju svoju platu, za 5,6 % to nije bitno ako partner dobro zarađuje, 4,7% smatra da žena treba biti zaposlena samo ukoliko je nužda da oboje rade, a 1,3% ispitanica, odnosno tri od 240 smatra da žena ne treba da radi ukoliko se njen partner s tim ne slaže.
Na pitanje da li je zaposlena žena jednako ekonomski neovisna žena, 66,2% odgovorilo je potvrdno, ali uz uslov da žena uistinu raspolaže svojim novcem. Upravo samostalno raspolaganje zarađenim novcem apsolutno je Da za 79,1% ispitanica.
Treba li partner znati na šta trošite novce?
Baš kao i žene u braku i zajednici, sve učesnice istraživanja odgovarale su na pitanje Da li trebaju konsultovati partnera/supruga kada kupuju kozmetiku, odjeću i slične stvari, na šta je više od polovine, odnosno 57,4 posto odgovorilo: DA, samo radi informiranosti, ali ne da traže odobrenje!
Za 39,7% ni to nije potrebnom te su izabrale odgovor: Ne, to je njihovo pravo! A svega tri posto smatra da partner treba da zna na šta troši novce.
Od 240 ispitanica, 71,1 posto upoznato je sa pojmom ekonomsko nasilje nad ženama, a većina ih je kao odgovor odabrala sve ponuđene odgovore koji opisuju ekonomsko nasilje, među kojima su zabrana, pokušaj zabrane ili onemogućavanje ženi da koristi svoju ličnu ili zajedničku imovinu.
Također, većina ispitanica kazala je da želi znati više o ovoj temi, kako se zaštititi od različitih vrsta nasilja i kako pomoći ženama žrtvama ekonomskog nasilja. Odgovore na ova i još mnoga druga pitanja donosimo u podcastu:
Ovaj sadržaj je kreiran u u okviru projekta kojeg provodi Mediacentar u saradnji sa UN Women uredom u BiH, i uz finansijsku podršku Švedske.