Povodom obilježavanja 31. godišnjice zločina u logoru ”Luka“ u Brčkom, te ”Dana logoraša Bosne i Hercegovine i Brčko distrikta BiH“ u nedjelju, 7. maja, na lokaciji bivšeg logora ”Luka“ u Brčkom, u Spomen sobi-Muzeju logoraša u BiH, članica Saveza logoraša u BiH, ”Udruga zatočenih-Udruženje logoraša Brčko distrikt BiH“, u koordinaciji sa ostalim udruženjima nestalih, ubijenih i preživjelih žrtava ratnih tortura, biće obilježena godišnjica zločina nad oko 3.000 logoraša, bošnjačke i hrvatske nacionalnosti u ovom logoru, saopćeno je iz Saveza logoraša u BiH.
U saopćenju se navodi da je logor “Luka“ formiran 7. maja 1992. godine, u svijetu poznat po snimljenoj, bezdušnoj egzekuciji logoraša Bošnjaka.
Pod teškim utiscima snimaka, pritiskom međunarodne javnosti i najavljenom posjetom MKCK, logor je zatvoren u avgustu, ali i za taj period torture je prošlo oko 3.000, a ubijeno sigurno preko 100 logoraša, čija tijela su bacana u rijeku Savu, koja je punu istinu odnijela u svoje dubine.
U saopćenju Saveza logoraša u BiH ističe se da ni tad logoraškim torturama u avgustu 1992. nije došao i kraj, nego su prije najavljene posjete MKCK prebačeni u logor Batković kod Bijeljine, a sama lokacija logora je očišćena, okrečena i preuređena.
Savez logoraša u Bosni i Hercegovini napominje, da naredne 2024. godine, najsurovijem egzekutoru logora “Luka“, osuđenom ratnom zločincu Goranu Jelisiću, ističe 2/3 kazne od 40 godina zatvora.
Stoga, još jednom napominjemo da bi eventualno popuštanje u pravdi i puštanje istog na slobodu u Italiji, bilo nemjerljiva šteta za istinu i pravdu, preživjele logoraše i ostale žrtve ratnih tortura brčanskih, ali i područja cijele Bosne i Hercegovine, ističu iz Saveza logoraša U BiH.
Savez logoraša u Bosni i Hercegovini se bori za suštinsku i jedinstvenu zaštitu prava logoraša i ostalih žrtava ratne torture na području cijele države kroz Zakon o zaštiti žrtava ratne torture. Postojeća loša i djelimična zakonska rješenja, danas, između ostalog, tretiraju logoraše na način da im za preživljena mučenja, ispostavljaju kazne u vidu “troškova prvobranilaštva“ od nekoliko hiljada KM, a to nije ništa drugo do nastavak torture, ali sada finansijskim pritiskom na životnu egzistenciju logoraša, navodi se u saopćenju.