UN Women BiH – Potpisan Memorandum o rodno odgovornom budžetiranju na lokalnom nivou

Predstavnici UN Women u Bosni i Hercegovini te 12 općina i gradova u BiH potpisali su danas Memorandum o razumijevanju u svrhu promocije rodno odgovornog upravljanja javnim finansijama i resursima, te unapređenja kapaciteta i odgovornosti u toj oblasti.

Memorandumi su potpisani sa općinama i gradovima Banja Luka, Bosanska Krupa, Centar Sarajevo, Istočna Ilidža, Lukavac, Mostar, Prijedor, Prnjavor, Srbac, Tešanj, Travnik i Trebinje.

Rezidentna koordinatorica UN Women u BiH Ingrid Macdonald je kazala da su potpisnici preuzeli opredjeljenje, lidersku poziciju da u okviru svog budžetiranja prioritet daju ženama i rodnim pitanjima, čime se unapređuje i čitavo društvo.

Navela je podatak da su izdvajanja za rodnu ravnopravnost u BiH na dosta niskom nivou – na nivou BiH tek 1,5 posto, FBiH 5,79, a u RS-u 6,39 posto.

U prilog toj tvrdnji, ona je navela da je na proteklim izborima samo pet žena izabrano za mjesto načelnika, a na nivou BiH tek 18 posto žena su delegati.

– Otud izuzetna važnost rodnog budžetiranja i fokusa na osnaživanje žena čime se unapređuje društvo. Tu su praktične oblasti u kojima su unapređenja moguća – istakla je Macdonald.

Program se realizira u saradnji između UN-ove agencije za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena UN Women i Agencije za rodnu ravnopravnost u BiH.

Odgovorno budžetiranje na lokalnom nivou, po ocjeni direktorice Agencije za ravnopravnost spolova BiH Samre Filipović-Hadžiabdić, u zaostatku je i na entitetskom ali i na nivou BiH u odnosu na države Evrope.
BiH je u zaostatku što se tiče uvođenja programskog budžetiranja, kazala je, a to je jedan od uslova da imamo uspješnije rodno odgovorno budžetiranje.

Ali, dodala je, ipak je puno posla urađeno na nivou BiH i entiteta, te je izrazila nadu da će kao jedan od uslova reforme javne uprave uskoro biti uvedeno i programsko budžetiranje, tako da će na lakši način imati priliku da uvedu rodno odgovorno budžetiranje u potpunosti.

– Naime, na svim nivoima vlasti u BiH dosta toga je urađeno, ali za završni oblik neophodno je da dobijemo programsko budžetiranje. Dobro je što imamo toliko općina i gradova koje potpisuju memorandum i krenuti sa rodno odgovornim politikama – poručila je Filipović-Hadžiabdić.

Današnjem događaju prethodilo je uspostavljanje saradnje sa općinama i gradovima kroz orijentacijske sastanke, obuke i direktne konsultacije.

Potpisivanjem memoranduma saradnja se fokusira na unapređenje lokalnih kapaciteta i procesa zarad provedbe principa rodne ravnopravnosti i rodno odgovornog budžetiranja, u skladu sa zakonskim obavezama i mandatima jedinica lokalne samouprave.

(RTV Slon/Fena)

Vezane vijesti

TUZLA