Počeo period zagađenosti zraka: Šta čine nadležni organi?

Zima nam je na pragu i već je počeo period zagađenosti zraka na područje Tuzle, ali i ostalih dijelova kantona i države. Mjerne stanice su posljednjih dana pokazivale da je zrak nezdrav. Kako navode u resornom kantonalnom ministarstvu,  više je faktora koji uzrokuju takvo stanje. Posljednjih godina nadležni se trude kroz različite projekte uticati na smanjenje aerozagađenja u Tuzlanskom kantonu.

Mjerne stanice u Tuzli, Lukavcu, Živinicama i Srebreniku danas su pokazivale zagađenost zraka. Čestice su iznad dozvoljenih, pa je on okarakterisan kao nezdrav za osjetljive grupe ljudi. U večernjim satima, te čestice su još više. Kao glavni faktor za zagađenje, ekološki aktivisti, ali i nadležni organi navode individualne stambene objekte, odnosno ložišta, što je potvrdila resorna kantonalna ministrica u emisiji Sredinom sedmice naše medijske kuće. Još uvijek je mnogo onih koji kao energent za zagrijavanje koriste ugalj.

”Zaista možemo, nažalost reći da su ložišta jedan od važnijih faktora koji utiču na takvo stanje. Imamo šest mjernih stanica od kojih su pet fiksne i jedna je mobilna, stanje pokazuje da, kada se ta mobilna stanica približi nekom objektu koji u sebi ima način zagrijavanja kao što su fosilna goriva, pokazuje se da je to jedno od značajnih zagađenja na području TK”, navela je Anela Ajšić, ministrica prostornog uređenja i zaštite okolice TK.

U proteklim godinama izdvojena su određena sredstva za toplifikaciju Tuzle, Lukavca i Živinica i provođeni projekti smanjenja aerozagađenja. I same lokalne zajednice, poput Tuzle, daju podršku građanima za naprimjer nabavku peći na pelet ili ugradnju kompaktnih toplinskih podstanica a cilj je na ovaj način rješavanje problema zagađenosti zraka.

”Prije nekoliko godina smo se odlučili za rješavanje problema aerozagađenja i to prvi u BiH, prvi od bivših republika, sa izuzetkom Hrvatske i Slovenije, uveli smo davanje poticaja radi javnog interesa čišćenja zraka domaćinstvima. Prošle godine smo ugušili 500 ložišta na fosilna goriva sa milion KM u Budžetu, a ove godine očekujemo nešto preko 400”, kaže Jasmin Imamović, gradonačelnik Tuzle.

Nažalost, zbog enormnog poskupljenja energenata poput peleta, mnogi građani koji su posljednjih godina s uglja prešli upravo na pelet, razmišljaju o povratku na stari način zagrijavanja prostora. Resorno kantonalno ministarstvo ove godine je podržalo građane koji su se odlučili na grijanje putem toplotnih pumpi.

”Mi smo ove godine stavili da nam je prioritet ugradnja toplotne pumpe upravo zbog cijene peleta gdje je za razliku od prethodnih godina Ministarstvu fokus bio ugradnja peći na pelet”, istakla je ministrica prostornog uređenja i zaštite okolice TK.

Nadležni iz Tuzlanskog kantona i gradova/općina nadaju se da će problem zagađenosti uskoro biti prošlost, jer će kažu i dalje izdvajati velika sredstva za mjere smanjenja aerozagađenja.

Vezane vijesti

TUZLA