Skupština Tuzlanskog kantona usvojila je inicijativu zastupnice Naše stranke Amre Nadarević-Vodenčarević kojom se, između ostalog, traži osiguranje besplatne pravne pomoći osobama s invaliditetom u radnopravnim sporovima.
„Opća poslovna kriza u državi najviše pogađa osobe s invaliditetom, kako u smislu ostanka bez posla, tako i u smislu njegovog nalaženja. Da se zakoni poštuju, to, definitivno, ne bi tako bilo jer postoji adekvatan zakonski okvir koji ih može zaštititi. Međutim, prilikom diskriminacije osoba s invaliditetom računa se da neće tražiti pravnu pomoć jer najčešće nemaju novca ili spor smatraju unaprijed izgubljenim. Međutim, besplatna pravna pomoć će ih definitivno osnažiti.“
Njena inicijativa uključuje i jačanje inkluzivnog obrazovanja kako bi se obezbijedila konkuretntnost osoba s invaliditetom na tržištu rada, pojačan nadzor provedbe Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji, osposobljavanju i zapošljavanju osoba s invaliditetom te prevazilaženje komunikacijskih barijera, posebno kada su u pitanju gluhe i nagluhe osobe i osobe s intelektualnim poteškoćama.
Inicijativa Amre Nadarević-Vodenčarević bazirana je na preporukama iz Specijalnog izvještaja Ombudsmena za ljudska prava o efikasnosti zakonskih rješenja o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju invalida.
Inače, TK nije jedini nivo vlasti na kojem Naša stranka pokušava implementirati preporuke Ombudsmana. Miomirka Melank, predsjednica Komisije za ljudska prava i zastupnica Naše stranke u Parlamentu FBiH, naglasak stavlja na socijalno poduzetništvo: „Tražila sam da se ubrza donošenje novih Zakona o socijalnom preduzetništvu i Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji, osposobljavanju i zapošljavanju osoba s invaliditetom. Riječ je o programima socijalnog poduzetništva koji nose potencijal za razvoj i kreiranje novih radnih mjesta i unapređenje prilika na tržištu rada za nezaposlene osobe s invaliditetom i druge teško zapošljive grupe. Potrebno je unaprijediti programe zapošljavanja osoba s invaliditetom u javnom sektoru kao i na otvorenom tržištu, gdje bi se praktično moglo mjeriti njihovo stvarno uključivanje u društvo“, kaže Melank. Osim pomenutih zakona, tražila je i bolje informisanje osoba s invaliditetom kroz uvođenje znakovnog tumača na FTV kao i kroz EU standardizaciju web stranice Parlamenta i institucija federalnog nivoa.
Mirjana Marinković-Lepić, zastupnica u Parlamentu BiH, tražila je od Vijeća ministara da počne s procedurom izbora novog saziva Vijeća za osobe s invaliditetom.
„Radi se o tijelu koje promoviše i brine o pravima osoba sa invaliditetom, te učestvuje u kreiranju politika, izvještaja i drugih akata neophodnih za poboljšanje položaja osoba sa invaliditetom. Imenovanje Vijeća je, takođe, jedna od preporuka iz Izvještaja Institucije ombudsmena za ljudska prava“, kaže Marinković-Lepić. Tu njenu inicijativu podržala je i Komisija za ljudska prava na državnom nivou te je u prvom krugu glasanja usvojena i u Predstavničkom domu Parlamenta BiH.