Pandemija koronavirusa značajno je doprinijela povećanju broja građana koji su prešli na online način kupovine. U Bosni i Hercegovini oblast trgovine regulisana je sa dva člana entitetskih zakona o trgovini koja definišu samo kupovinu na daljinu, i upravo iz tog razloga u Tuzli je danas održan sastanak čiji je fokus unapređenje zakonskog okvira e-trgovine.
“Vidjeli smo da ne postoji pravni okvir kojim se reguliše e-trgovina, i zbog toga smo odlučili da to bude podzakonski akt koji će biti ravnopravan za sve, i kantone, i entitete i lokalne uprave, i upravo zbog toga držimo ovakve sastanke” , kazala je Snežana Šešlija, direktorica UG “ToPeer” Doboj.
“Ono što ćemo danas pokušati jeste da pripremimo jednu inicijativu koja će ići dalje ka našoj Vladi TK, a zatim i prema Federalnom ministarstvu trgovine, da se pokrene priprema ovakvogZzakona i da se i dalje radi na zaštiti potrošača u ovoj sivoj zoni koja nije dovoljno regulisana” , istakla je Dinka Huremović, stručni savjetnik za trgovinu i turizam pri Ministarstvu trgovine, turizma i saobraćaja TK.
Iako je online kupovina jedna vrsta trenda među mladima, i osobama srednje životne dobi, Bosna i Hercegovina još uvijek nema Zakon o elektronskoj trgovini. Prema istraživanju koje je provelo Udruženje građana “ToPeer”, u prosjeku svaka deseta osoba potrošila je najmanje 30 KM kupujući online, čime je Bosna i Hercegovina dnevno gubila oko 5 miliona i 538 hiljada KM na porez, zbog još uvijek neregulisanog zakonskog okvira e- trgovine. Pored prednosti koje online kupovina ima u posljednje dvije godine, Udruženje potrošača Tuzlanskog kantona zaprimilo je i veliki broj prijava potrošača na prevare s kojima su se susretali tokom elektronske kupovine.
“Uz neku edukaciju i savjetovanje potrošača, što je i misija Udruženja za zaštitu prava potrošača, edukacija o rizicima elektronskog trgovanja, načini provjere svih potrebnih informacija kada se želi nešto elektronski nabaviti kupovinom na daljinu, Zakon je najjače oružje pomoću kojeg mi možemo zaštiti potrošače”, navodi Gordana Bulić, predsjednica Udruženja potrošača “Klub potrošača” Tuzlanskog kantona.
Stvaranjem zakonskog okvira e-trgovine u Bosni i Hercegovini spriječile bi se prevare tokom online kupovine, zaštita potrošača podigla bi se na veći nivo, ali bi se definisale i obaveze privrednih subjekata da tokom podnošenja PDV prijava definišu načine na koji je promet ostvaren.