Roditelji djece koja pohađaju edukativne centre Nova Kasaba i Vrbanjci, devet godina vode borbu da bošnjačka djeca u područnim školama pohađaju nastavu na bosanskom jeziku, te da izučavaju nacionalnu grupu predmeta. Odluka Vrhovnog suda Republike Srpske da se uvaže zahtjevi učenika i roditelja za njih je historijska presuda. U okviru obilježavanja Dana maternjeg jezika, danas im je dodijeljena povelja ”Muhamed Hevai Uskufi” za doprinos izučavanja bosanskog jezika.
“Ovo nije samo borba za bosanski jezik za djecu u RS, nego za djecu širom Bosne i Hercegovine, da sva djeca imaju pravo na svoj maternji jezik” , kazala je Hava Varušić, predstavnica roditelja iz Vrbanjaca – Kotor Varoš.
“Želimo da pošaljemo poruku čitavoj Bosni i Hercegovini, da se ne vrši diskriminacija nad djecom, da djeca imaju pravo na svoj maternji jezik, tako da nam je drago da ljudi imaju sluha i želje i nisu nas zaboravili”, dodaje Suljo Ibrahimović, predsjednik Savjeta roditelja iz Konjević Polja.
130 djece pohađa nastavu u Edukativnom centru u Novoj Kasabi, a roditelji poručuju kako žele da sva djeca budu ravnopravna, te da sada čekaju na realizaciju Odluke Vrhovnog suda. Dan maternjeg jezika zapravo je idealna prilika da se ovim roditeljima iskaže zahvalnost što bosanski jezik ne žele pustiti vremenu i zaboravu, već da se svim silama bore za njegov opstanak i dalji razvoj.
“Smatramo značajnim da su se i državne institucije aktivno uključile u pomoć roditeljima u pomoći svima nama da očuvamo svoj maternji jezik i da imamo pravo kao i svi narodi svijeta da govorimo i da naš jezik bude priznat kao i svaki drugi jezik”, navodi Ibrahim Softić, imam Džemata Dobrnja.
Dodjela povelje svakako je podrška roditeljima u njihovoj borbi za pravo da izučavaju maternji jezik, te da ga kao takvog upišu u knjižice, tačnije pod nazivom kako ga doživljavaju i osjećaju. Zbog toga što bosanski jezik u RS-u osporavaju, Medžlis Islamske zajednice Tuzla želi roditeljima odati priznanje dodjelom povelje “Muhamed Hevai Uskufija” koja je do sada dodijeljena samo tri puta.
“Evo sada roditeljima i učenicima, današnjim herojima jer je nezamislimo da u demokratskoj državi može postojati takva škola i takav entitet koji zabranjuje da djeca uče jezik koji je stariji i od srpskog i hrvatskog jezika”, istakao je hfz. Ahmed ef. Huskanović, glavni imam Medžlisa islamske zajednice Tuzla.
U očima roditelja moglo se vidjeti zadovoljstvo, ali i zahvala na tome što im se na neki način pokazalo da nisu sami u svojoj borbi, i da imaju kako finansijsku tako i moralnu podršku u svojoj borbi. 21. februar kao Dan maternjeg jezika, pravi je trenutak da se pozovu svi na pružanje podrške roditeljima koji se godinama bore da njihova djeca uče bosanski jezik u školama.