Frida Čorbić, nećaka Fride Laufer, koja je ubijena u logoru Jasenovac, i danas je na spomeniku “Suza” u Tuzli, odala počast žrtvama holokausta. Frida Čorbić se sjeća ulaza u željezničku stanicu koja je bila na današnjem mjestu ovog spomenika, a sa koje su Tuzlaci odvođeni u koncentracione logore. Njena majka imala je sreće i uspjela se spasiti.
“Gospodin Ivica Ledrić koji je radio u policiji njihov komšija on je uspio spasiti, ne samo moju mamu već i druge Tuzlake. On je nju brisao iz spiska i kad je jedan dan rekao, ja ne mogu više, kontrolišu spiskove, onda joj rekao da se ona poveže sa partizanima i tako je ona otišla u partizane i spasila se ” kaže Frida Čorbić.
Prije Drugog svjetskog rata u Tuzli je živjelo 347 Jevreja, a popisom stanovništva 1949. godine bilo ih je 19. Evidentirano je da je sa željezničke stanice u Tuzli u koncentracione logore koji su se nalazili u Jasenovcu i Staroj Gradšici odvedeno 273 Jevreja. Genocid koji je počinjen nad Jevrejima, nikada nije bio opomena čovječanstvu da se takvi zločini više ne ponove.
“Preko desetak godina, obilježava se Dan holokausta u Tuzli na isti način, sa istim porukama međutim, kao što primjećujete sami niko to više ne uzima za ozbiljno. Zveckanjem oružjem u okolini blizoj ili daljoj prijetnje ratom sve je to opet vraćanje na staro ništa historija ne uči već decenijama i decenijama” ističe Marina Rajner, predsjednica Jevrejske opštine Tuzla
Grad Tuzla je jedan od rijetkih gradova, koji na ovaj način obilježava Dan sjećanja na žrtve holokausta. Kako je istaknuto ovom prilikom ovaj dan treba obilježavati u znak solidarnosti sa žrtvama genocida, posebno, jer se genocid ponovio u Evropi u Srebrenici.
“Njegujući sjećanje na žrtve holokausta i sjećanje na žrtve genocida u Srebrenici, mi se borimo protiv negiranja genocida, jer negiranje genocida je prijetnja novim genocidom, borimo se da se genocid nikada i ni kome ne ponovi” istakao je ovom prilikom Jasmin Imamović, gradonačelnik Tuzle.
Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta svake godine nas podsjeti na genocid tokom Drugog svjetskog rata u kojem je ubijeno 6 miliona Jevreja. Ujedinjeni narodi su donošenjem Rezolucije o danu sjećanja na holokaust 2005. godine, 27.januar, proglasili danom sjećanja na sve žrtve nacističkog režima u Drugom svjetskom ratu.