“4Life” obogatimo naša srca dobrim djelima
“4Life” humanitarna organizacija osnovana je 2016. godine s jasnim ciljem: pružiti pomoć i podršku ljudima u Bosni i Hercegovini koji se suočavaju s teškim životnim okolnostima. Organizacija je prepoznata po svojoj predanosti i sposobnosti da one, koji prolaze kroz najteže periode, učini sretnim.
U razgovoru sa Muamerom Ljubijankićem, predsjednikom i jednim od osnivača humanitarne organizacije “4Life” saznali smo nešto više o spoju velikodušnosti naše dijaspore i želje za pomoć onima kojima je najpotrebnija.
„Mi, narod iz BiH poznati smo hvala Bogu po izraženoj potrebi da pomažemo drugima, bez obzira o kome se radi. To je nekako naš kulturološki identitet, naša pa mogu reći i glavna osobina. Mi smo to prepoznali prije nekoliko godina i odlučili da pomognemo našoj domovini i ljudima u njoj.“
Početak osnivanja “4Life”
Ljubijankić dodaje da je sve krenulo 2016. godine u Linzu.
„Naša priča počinje u Lincu, 2016. godine kada sam u saradnji sa prijateljima i kolegama i uspješnim bošnjacima, pokrenuli organizaciju kojoj smo odlučili dati ime Za Život, odnosno „4Life“. Mi smo željeli da, pored naših svakodnenvnih poslova, na neki način pomažemo ljudima u Bosni. Veliki broj tih ljudi su odmah u startu dali podršku našem radu.“
Bogati uspjesi “4Life”
Od svog osnivanja do danas, ova fondacija pomogla je u više od 300 puta, kroz prikupljanje novca, izgradnju stambenih objekata, kupovinu električnih kreveta za oboljele i nepokretne pacijente i sl.
„Mi smo do sada uradili više od 300 humanitarnih projekata. Onako na grubo, mogu da kažem da smo preko 4 miliona KM uložili u humanitarne projekte u BiH. Izgradili smo 30 stambenih objekata, pomogli smo studentima, oni su nam nekako i fokus. Imamo oko stotinu volontera.“
Nakon 2016, Ljubijankić ističe da su se stvorile pojedine administrativne poteškoće u radu. Kako bi ih otklonili, otvorili su ured u BiH, tačnije u Cazinu. Također, prije nekoliko godina, u saradnji sa kolegama otvorili su ured i u SAD, tačnije u Jacksonvillu.
Iako je „4Life“ humanitarna organizacija, akcenat stavljaju i na pomaganje studentima.
„Studenti odnosno mlade osobe su budućnost, i mi kroz našu organizaciju stipendiramo i finansiramo njihovo obrazovanje. Jednostavno, na taj način želimo pomoći našim budućim akademcima iz BiH.“
Budućnost pomaganja drugima…
Ljubijankić dodaje da će u narednoj godini, zbog obima bh. dijaspore u Njemačkoj, otvoriti ured i u jednom od gradova. Na taj način, žele omogućiti da i državljani Bosne i Hercegovine, koji žive u Njemačkoj mogu pomoći i učestvovati u radu.
“I dan danas, mi živimo po, hajmo reći “kodeksu” koji smo sebi zacrtali 2016. godine. Nama je cilj da i dan danas budemo organizacija kojoj se svako može obratiti bez obzira koji vid zdravstvenih ili materijalnih poteškoća ima. Nije bitno da li se radi o bolesti ili možda srušenoj kući tj nehumanih uslovima boravka. Mi želimo pomoći, i od kako smo osnovali našu organizaciju, zaista i jesmo.”
Kroz samo godinu dana aktivnog rada uspjeli su dobiti povjerenje velikog broja građana iz Austrije i uspješno realizovati veliki broj projekata onima kojima je pomoć bila neophodna. Kroz kratak period Udruženje već broji više od sto članova i veliki broj sponzora, bosanskohercegovačkih firmi u Austriji, ali i stranih kompanija.
Važno je istaknuti da za relativno kratak period djelovanja, ovi mladi entuzijasti uspjeli su vratiti povjerenje građana u dijaspori i na taj način kroz samo godinu dana realizovati projekte u iznosu većem od 100.000 KM.
Organizacija je pomogla preko 30 porodica na različite načine. Obezbjedila je lijekove za teško oboljele, opremila mnoge učenike za novu školsku godinu, pomogla u odlascima na takmičenja u znanju, izgradila tri porodične kuće i sanirala krovove za dvije kuće, omogućila priključke na vodovodnu mrežu socijalno ugroženih porodica, te izvršila nabavku električnih kreveta za Kantonalnu bolnicu “Dr. Irfan Ljubijankić” u Bihaću koja je stradala u požaru i Dom zdravlja u Sanskom Mostu.
Video o otvaranju ureda “4Life” u Cazinu:
Facebook stranicu organizacije “4Life” koja djeluje u Evropi možete pronaći OVDJE, dok Facebook stranicu “4Life” koja djeluje u Sjedinjenim Američkim Državama možete pronaći OVDJE.
Čitajte i o:
Dostupne platforme, evo kako provjeriti radni staž u BiH?
”Probijen” rok za useljenje, kada će kupci stanova kompleksa Oaza zvanično useliti?
Mladost koja mijenja društvo, nagrađeni učenici generacije u TK