9 C
Tuzla
18.10.2024.

29. godišnjica genocida u Srebrenici: ”Svijet i Evropa nisu ništa naučili”

U Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari do sada je ukopana 6.751 žrtva. Ista prezimena na više nišana u Memorijalnom centru svjedoče o tome da su ubijane čitave porodice, uglavnom njihovi muški članovi – muževi, očevi sa sinovima, braća, rođaci, bez obzira na starosnu dob, a njihovi posmrtni ostaci tokom proteklih godina ekshumirani su iz više pojedinačnih i masovnih grobnica.

”Preživjela sam genocid. Ubijena su 22 člana moje uže porodice, među njima i moj najmlađi sin kojeg sam voljela najviše na svijetu, moj muž, ubijena su naša djeca, braća, sestre, samo zato što su bili muslimani. Često mi majke kažemo: svijet i Evropa nisu ništa naučili. Poslije holokausta svi su rekli nikad više”, kazala je Munira Subašić, predsjednica Udruženja ”Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa”.

Pedeset godina nakon ”nikad više” desila se Srebrenica. Desio se Prijedor, desila se Vlasenica. Uprkos međunarodnim presudama, veliki problem je i dalje negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca.

„Ured Visokog predstavnika nastavlja pružati podršku Tužilaštvu BiH u skladu s utvrđenim međunarodnim standardima kako bi se omogućilo i ohrabrilo Tužilaštvo procesuiranja u slučaju negiranja genocida i veličanja ratnih zločinaca, na čemu intenzivno moramo raditi“, izjavio je Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH.

Po prvi put se godišnjica genocida obilježava sa usvojenom Rezolucijom u Ujedinjenim nacijama. Predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović naglašava da se radi o najvažnijoj političkoj i moralnoj pobjedi Bosne i Hercegovine u 21. stoljeću.

„Implementacija usvojene Rezolucije je počela i niko je više ne može zaustaviti. Jedan od rezultata je da već danas u zgradi UN-a obilježavamo dan sjećanja na genocid u Srebrenici. Dokle god bude postojala ljudska civilizacija, 11. juli će biti Međunarodni dan sjećanja na genocid i to ne može niko izbrisati“, rekao je Denis Bećirović, predsjedavajući Predsjedništva BiH.

11. juli kao Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici prihvatila je i Republika Turska. U odluci s potpisom turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana navedeno je da je genocid u Srebrenici, koji je Međunarodni sud pravde označio kao najveći genocid u Evropi nakon Drugog svjetskog rata, ostavio mračan trag u ljudskoj historiji.

„Od lokalnih vlasti očekujemo da učine svoj dio posla kako bi se svaki građanin Bosne i Hercegovine, bez obzira na etničku pripadnost, osjećao sigurno tamo gdje živi. Kako bi se održali trajni mir i stabilnost u Bosni i Hercegovini, moraju se potpuno napustiti sve vrste govora mržnje. Mi moramo tražiti načine širenja kulture mira, tolerancije i pomirenja“, kazao je Recep Tayyip Erdogan, predsjednik Republike Turske.

U BiH je ove godine podignuta prva optužnica zbog negiranja genocida, a odredbe kojima je negiranje genocida krivično djelo su na snazi tri godine.

Vezane vijesti

TUZLA